ONLEX – Kancelaria Radcy Prawnego – Anna Pałecka – Błaszczyk

Wynagrodzenia, SOD i ZFRON po Polskim Ładzie

448 Wyświetleń

Drogi Czytelniku,

w ostatnich dniach i godzinach wiele się dzieje w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 28).

Wynagrodzenia. SOD i ZFRON po Polskim Ładzie

Objaśnienia Ministra Finansów

Pojawiło się stanowisko Ministerstwa Finansów oraz jego objaśnienia podatkowe jak w praktyce stosować przepisy rozporządzenia, Dodatkowo, pojawiło się wyjaśnienie, że rozporządzenie wykonuje delegację ustawową i nie stoi w sprzeczności z prawem (sic!).

Szczególny chaos zapanował w firmach zatrudniających osoby niepełnosprawne i korzystających z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, w tym przekazujących środki z pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Firmy wypłaciły wynagrodzenia za grudzień na początku stycznia, pobrały zaliczki zgodnie z zasadami świeżo wprowadzonymi Polskim Ładem, niektóre przekazały już środki na ZFRON. Niektóre nawet po wypłacie wynagrodzeń złożyły już wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń, a niektórym już je nawet wypłacono.

Rozporządzenie, które weszło w życie 8 stycznia 2022 r. nakazuje dokonać przeliczenia wynagrodzeń – zaliczek (do przychodu miesięcznego 12.800 zł), ustalając wysokość pobranej zaliczki PIT-4 według starych zasad (obowiązujących do 31 grudnia 2021 r.) i nowych zasad (od 1 stycznia 2022 r.).

Jeżeli zaliczka z Polskiego Ładu przewyższa zaliczkę obliczoną na starych zasadach, powstaje nadwyżka, która podlega odroczeniu w czasie. Płatnik pobiera od podatnika zaliczkę niższą, czyli obliczoną na starych zasadach, aż do miesiąca, w którym z porównania wysokości zaliczek obliczonych na dwa sposoby okaże się, że powstanie ujemna różnica, czyli zaliczka z PŁ okaże się niższa od zaliczki obliczonej na starych zasadach. Dla przypomnienia wysokość kwoty zmniejszającej podatek wynosiła 43,76 zł, a obecnie wzrosła do 425 zł.

Problem z dofinansowaniem

Problem polega na tym, że zwrócona pracownikowi część zaliczki stanowi element wynagrodzenia, co może potencjalnie kolidować z art. 26a ust. 1a1:

  • pkt 1a, zgodnie z którym miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzeń wypłaconych po dniu złożenia wniosku Wn-D (termin upływa 25 stycznia 2022 r.), oraz
  • pkt 3 – w myśl którego, jeżeli miesięczne koszty płacy zostały poniesione przez pracodawcę z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczającym 14 dni (wynagrodzenie powinno zostać wypłacone najpóźniej do 10 dnia następnego miesiąca).

Wedle stanowiska Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, skutkiem zastosowania rozporządzenia przez pracodawcę, który przed dniem 8 stycznia 2022 r. wypłacił wynagrodzenie, a następnie złożył Wn-D – nie może być wyłączenie dofinansowania na podstawie art. 26a ust. 1a1 pkt 1a ustawy o rehabilitacji w związku z wypłatą wyrównania z rozporządzenia po złożeniu wniosku Wn-D.

Pracodawca, który wypłacił wynagrodzenie w terminie ustawowym 10 stycznia 2022 r., ma nie tracić prawa do dofinansowania, jeżeli nie później niż 24 stycznia 2022 r. przeliczy je i wypłaci uwzględniając wyrównanie wynikające z rozporządzenia.

Rozporządzenie pozwala także pracownikom złożyć wniosek o nieodraczanie terminów określonych rozporządzeniem, wtedy płatnik nie będzie dokonywał dopłat wynikających z rozporządzenia.

Dzisiejsza konferencja Premiera

Dodatkowe wsparcie mają dostać osoby z niepełnosprawnościami w ramach funduszy aktywności i rehabilitacji w firmach. Planowana jest „ochrona ponad 900 pracodawców i 100 tys. pracujących u nich osób z niepełnosprawnościami”. – Firmy zatrudniające niepełnosprawnych prowadzące ZFRON i ZWA otrzymają dodatkowe środki z PFRON – podkreśla KPRM.

Drogi Czytelniku,

z niecierpliwością czekam na projekty aktów prawnych w tym zakresie, a z jeszcze większą niecierpliwością czekam aż PFRON opublikuje wyjaśnienia sytuacji związanej z dopłatami wskutek wprowadzonego rozporządzenia w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń na swojej stronie internetowej, bo Model parku dostępnego nie powinien być newsem akurat tego dnia.

Najlepsze życzenia dla Wszystkich Babć i Dziadków. A także dla Agnieszek.

 

Pozdrawiam

Anna Pałecka-Błaszczyk
radca prawny

***

Wynagrodzenie niepełnosprawnych pracowników wypłacone w styczniu 2022 a zachowanie prawa do dofinansowania do wynagrodzeń – stanowisko BON

Lato w pełni, Nowy Polski Ład wszedł już w życie, Krajowa Administracja Skarbowa nie próżnuje i wszystkie wydatki z ZFRON kwestionuje.

Zdarzają się nawet afrykańskie upały, a tu wraca zimowy problem, a raczej jego rozwiązanie. Przynajmniej dla niektórych [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Anna Pałecka-Błaszczyk

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

Jedna odpowiedź

  1. Statystycznym Polakom Polski Ład nie wychodzi na dobre, szkoda, że nasi politycy nie chcą pomóc swoim obywatelom…