ONLEX – Kancelaria Radcy Prawnego – Anna Pałecka – Błaszczyk
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) to instytucja, która zajmuje się finansowaniem działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Aby zapewnić środki na realizację programów rehabilitacyjnych, pracodawcy w Polsce są zobowiązani do wpłacania składek na PFRON. Wysokość składki wynosi obecnie 0,15% wynagrodzenia brutto pracownika i jest pobierana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wraz z innymi składkami.
Pieniądze zebrane w ramach składek są wykorzystywane na wiele celów, takich jak dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego, organizowanie szkoleń i kursów dla osób z niepełnosprawnościami oraz dofinansowanie prac w zakresie dostosowywania budynków i pomieszczeń publicznych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Ulga z tytułu zakupu usług lub produktów od podmiotów uprawnionych do jej przekazywania umożliwia obniżenie obowiązkowych wpłat na PFRON. Choć stanowi realne wsparcie finansowe dla przedsiębiorców, wiąże się z określonymi ograniczeniami czasowymi i limitem wykorzystania w danym miesiącu.
Zgodnie z przepisami, każda przyznana ulga musi zostać rozliczona w ciągu sześciu miesięcy od dnia przekazania informacji INF-U przez sprzedawcę. Oznacza to, że jeśli firma nie wykorzysta całej dostępnej kwoty w tym okresie, reszta przepadnie. Po upływie półrocznego terminu nie ma już możliwości rozliczenia pozostałej ulgi w kolejnych deklaracjach.
W każdym miesiącu przedsiębiorca może pomniejszyć swoją wpłatę na Fundusz o maksymalnie 50% wartości tej wpłaty. Jeśli zgromadzona ulga przekracza dopuszczalny miesięczny limit, nadwyżkę można rozliczyć w jednym z następnych miesięcy – pod warunkiem, że nadal mieści się ona w sześciomiesięcznym limicie czasowym.
Aby skorzystać z prawa do obniżenia wpłaty, firma musi otrzymać od kontrahenta prawidłowo sporządzoną informację INF-U i ująć ją w deklaracji DEK-I-u za konkretny miesiąc. Równie istotne jest terminowe uregulowanie płatności za fakturę oraz spełnienie wszystkich wymogów formalnych, jakie nakładają przepisy. Brak któregoś z tych elementów może skutkować brakiem możliwości skorzystania z ulgi.
W praktyce, wiele firm rezygnuje z możliwości skorzystania z obniżenia wpłat ze względu na brak wiedzy lub błędy proceduralne. Często spotykane uchybienia to np.:
Prawidłowe rozliczanie ulg PFRON oraz nawiązywanie współpracy z odpowiednimi podmiotami wymagają znajomości przepisów i dobrej organizacji procesów wewnętrznych. Nasza kancelaria wspiera firmy w weryfikacji prawa do obniżenia wpłat, analizie i interpretacji dokumentów od dostawców, tworzeniu wzorów dokumentacji wewnętrznej, doradztwie podatkowym i sprawozdawczym w zakresie ulg PFRON.
Jeśli zależy Ci na tym, aby firma w pełni korzystała z możliwości obniżenia wpłat na PFRON – zgodnie z przepisami– skorzystaj z naszego wsparcia. Doradzamy, jak bezpiecznie i skutecznie poruszać się wśród obowiązujących regulacji.