Drogi Czytelniku,
Nawet konieczność pozostania w łóżku miewa swoje dobre strony. Zamiast wracać z Podkarpacia, czy dla odmiany z Łodzi – w każdym przypadku podróż trwała około 5 godzin (ach te korki w Warszawie…) jest czas aby napisać coś na blogu.
Jak zwykle dużo się dzieje, przykładowo 1 października w systemie PFRON pojawił się nowy druk informacji dla kontrahentów, jeszcze bardziej rozbudowany.
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 września 2018 r. w sprawie informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia (Dz. U. z 2018 r., poz. 1858)
Zasady wystawiania ulg we wpłatach na PFRON
Pierwsze telefony dotyczyły kwestii czy na nowym druku możemy wystawić informację na starych zasadach?
Oczywiście możemy, w odpowiednich rubryczkach wpisujemy 3 i 7
Obniżenie, którego dotyczy ta informacja, zostanie nabyte na zasadach: (29) 3.
Kwota obniżenia została obliczona w sposób: (30) 7.
Kiedy stare zasady – w sytuacji, gdy kontrahent dokonał płatności najpóźniej 30 września 2018 r. Jeżeli płatność została dokonana 1 października – będą to już nowe zasady (30) – 8.
Co wpisywać o strukturze pracodawcy?
Zarówno w przypadku sprzedającego (5) jak i nabywcy (18) pojawiła się rubryczka – o strukturze.
Z objaśnienia wynika, że należy wpisać:
1 – w przypadku jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 280),
2 – w przypadku wydzielonej jednostki organizacyjnej wchodzącej w skład innych podmiotów,
0 – w przypadku innej jednostki.
W poz. 5 lub 18 można wpisać 1 lub 2, jeżeli dane jednostki zostały ujawnione na fakturze, a zamiarem stron umowy dotyczącej zakupu, o którym mowa w art. 22 ustawy, było, by jednostka ta była odpowiednio sprzedającym lub nabywcą.
Dla zwykłego podmiotu to będzie 0. Jeśli mamy do czynienia z jednostką podlegającą centralizacji VAT, a dane rzeczywistego odbiorcy zostały uwidocznione na fakturze – 1. Przykładem 2 będzie wyodrębniony w danym podmiocie pracodawca (w szczególności oddział spółki będący odrębnym pracodawcą).
I jeszcze pytania o kwestie intertemporalne
Jeżeli wystawimy fakturę za wrzesień 30 września, to czy do wskaźników będziemy brać stan zatrudnienia z sierpnia, jeżeli ulgę będziemy liczyć w październiku?
Zgodnie ze znowelizowanym art. 22 ust. 9 ustawy o rehabilitacji:
- przy obliczaniu kwoty obniżenia bierze się pod uwagę wyłącznie zatrudnienie i wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę za miesiąc, do którego zaliczono przychody, o których mowa w ust. 8.
- Przy obliczaniu stanu zatrudnienia i wskaźnika, o których mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę zatrudnienie pracowników za miesiąc poprzedzający miesiąc wystawienia faktury dokumentującej dany zakup.
- Do ustalania stanów zatrudnienia pracowników i wskaźników, o których mowa w ust. 1 i 5–7, stosuje się wyłączenia ze stanów zatrudnienia określone w art. 21 ust. 5.
Wynika z tego, że:
- Wystawiając fakturę za wrzesień – 30 września, do ustalenia możliwości wystawienia ulgi (wskaźnik z art. 22 ust.1) posłużymy się danymi z sierpnia.
- Gdybyśmy fakturę za wrzesień wystawili w październiku, wzięlibyśmy dane z września.
Natomiast do wyliczenia kwoty ulgi bierzemy dane z września (miesiąca sprzedaży)
Zgodnie z art. 13 ustawy zmieniającej z 10 maja 2018 r.:
- Pracodawca, który przed dniem 1 października 2018 r. nabył prawo do obniżenia wpłat, o których mowa w art. 21 ustawy zmienianej w art. 1, może je wykorzystać na warunkach dotychczasowych.
- Pracodawca, który przed dniem 1 października 2018 r. dokonał zapłaty za zakup potwierdzony fakturą uprawniający do obniżenia wpłat na podstawie art. 22 ustawy zmienianej w art. 1, może nabyć prawo do obniżenia wpłat i wykorzystać je na warunkach dotychczasowych.
Przepis przejściowy dotyczy więc sytuacji gdy:
- kontrahent nabył prawo do ulgi przed 1 października 2018 r. (dokonał zakupu, terminowo zapłacił i otrzymał informację),
- kontrahent dokonał zapłaty za zakup przed 1 października (dokonał zakupu, terminowo zapłacił).
Wobec powyższego, cezurę stanowić będzie dokonanie płatności (terminowe) przed 1 października 2018 r. (obciążenie rachunku bankowego kontrahenta najpóźniej 30 września 2018 r.).
pozdrawiam
Anna Pałecka-Błaszczyk
***
Poczytaj też:
Jedna odpowiedź
Każdy duży przedsiębiorca powinien wiedzieć, jak wyliczyć PFRON, albo przynajmniej znać miejsca, gdzie można poprawnie je wyliczyć.
Możliwość komentowania została wyłączona.