ONLEX – Kancelaria Radcy Prawnego – Anna Pałecka – Błaszczyk

Przedłużenie ważności orzeczeń o stopniu niepełnosprawności w związku z COVID-19, wersja ostateczna

222 Wyświetleń

Drogi Czytelniku,

W drodze rządowej autopoprawki, dokonano korzystnych zmian w zakresie zasad przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności o i stopniu niepełnosprawności, wyłączając konieczność złożenia kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia – dla orzeczeń, które straciły ważność począwszy od dnia wejścia w życie ustawy.

Przedłużenie ważności orzeczeń o stopniu niepełnosprawności

Przedłużenie ważności orzeczeń o stopniu niepełnosprawności

Przeciwdziałanie skutkom epidemii COVID- 19 ma w szczególności polegać na:

Przedłużeniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, wydanych na czas określony, których ważność:

  • upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia – do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
  • upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy – do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Z powyższego wynika, że warunkiem przedłużenia ważności orzeczeń, których ważność upłynęła od 9 grudnia 2019 r. do dnia 7 marca 2020 r. było złożenie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia (w terminie do 7 marca 2020 r.).

Natomiast orzeczenia, których ważność upłynęła od 8 marca 2020 r. pozostają w mocy do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – jeżeli zostanie złożony wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia.

Trzeba także pamiętać, że kolejne orzeczenie musi mieć status ostatecznego i prawomocnego.

Przedłużeniu ważności orzeczeń ZUS o:

  • częściowej niezdolności do pracy,
  • całkowitej niezdolności do pracy,
  • całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji

– wydanych na czas określony, których ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu – przez okres kolejnych 3 miesięcy od dnia upływu terminu jego ważności, w przypadku złożenia wniosku o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres przed upływem terminu ważności tego orzeczenia.

Dotyczy to orzeczeń wydanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 53 i 252), ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1455, 1622, 1818 i 2473), ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1205), ustawy z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (Dz. U. z 2013 r. poz. 737 oraz z 2018 r. poz. 2245), ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2018 r. poz. 276, z 2019 r. poz. 752 i 2020), ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r., poz. 203 i 252), ustawy z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1373 oraz z 2020 r. poz. 752), ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. poz. 1622, 2473 i 252).

Pozdrawiam
Anna Pałecka-Błaszczyk
radca prawny

***

PFRON składa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w zakresie próby wyłudzenia SOD

Dzisiaj będzie bardzo poważnie, bo o przestępstwach gospodarczych.

Po wyroku TSUE, z którego wynika pięcioletni, a nie dziesięcioletni jak przyjmowano, okres przedawnienia możliwości żądania zwrotu dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych postanowił odzyskać wypłaconą pomoc publiczną w inny sposób [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Anna Pałecka-Błaszczyk

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.