ONLEX – Kancelaria Radcy Prawnego – Anna Pałecka – Błaszczyk

Pomoc z tarczy antykryzysowej i dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

131 Wyświetleń

Drogi Czytelniku,

Zapraszam Cię do udziału w kolejnym szkoleniu online w piątek 22 maja 2020 r. w g. 10.00 – 14.30.

Pomoc z tarczy antykryzysowej i dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Pomoc z tarczy antykryzysowej i dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Podczas wczorajszego szkolenia online pojawiło się wiele pytań i wątpliwości dotyczących wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej, w tym:

 • zasad łączenia dofinansowania do wynagrodzeń z Funduszu Pracy (PUP, starosta) ze zwolnieniem ze składek ZUS w części i całości, z dofinansowaniem do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na podstawie kolejnej wersji tarczy antykryzysowej, która weszła w życie 16 maja 2020 r. oraz subwencją z PFR.

Swoją drogą, samorządy powiatowe wykazują się dużą kreatywnością w interpretowaniu przepisów, ukierunkowaną na mnożenie przeszkód w uzyskaniu pomocy w sytuacjach odrobinę nietypowych. Przykładowo niektóre urzędy nakazały usunięcie z wykazu pracowników mężczyzn w wieku co najmniej 60 lat i kobiety w wieku 55 lat, którym przysługuje ustawowe zwolnienie z FP I FGŚP. Na szczęście wycofano się z tego pomysłu.

Urzędy upierają się, że w zakresie dofinansowania za kwiecień, nawet po wprowadzeniu zmian 16 maja i w przypadku braku podpisania umowy należy stosować stare zasady łączenia dofinansowania z FP i z PFRON, chociaż wobec braku przepisu przejściowego, należałoby od razu stosować nowe regulacje.

A oto niektóre pytania, na które odpowiadaliśmy podczas szkolenia:

 1. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i środki z PFR zostaną przekazane na rachunek podstawowy w PLN to czy można te środki  za pośrednictwem platformy walutowej  na rachunek EUR i dokonać płatności za zakupione towary lub usługi z rachunku firmowego EUR?
 2. Czy subwencja otrzymana z PFR ma wpływ w ZPCH na uzyskiwanie dofinansowania i de minimis?
 3. Czy coś się zmieniło w sprawie wypłaty dofinansowania z 10% tylko netto?
 4. Czy mogę wnioskować o refundację z PFRON składek ZUS pracodawcy pracownika niepełnosprawnego w przypadku kiedy wystąpiłam o odroczenie płatności składek ZUS za 3 m-ce do końca czerwca? O refundację wystąpiłam wcześniej niż o odroczenie podatku.
 5. Czy mogę wnioskować o refundację z PFRON składek ZUS pracodawcy pracownika niepełnosprawnego w przypadku kiedy wystąpiłam o umorzenie składek ZUS za 3 m-ce? Jeżeli nie, to czy powinnam oddać do PFRON refundację składek ZUS w wysokości 50% bądź 100% składek w zależności od wariantu, z którego skorzystam?
 6. Czy zachodzą powiązania do ustalenia wielkości przedsiębiorcy na potrzeby subwencji z PFR dla firmy A, jeżeli firma A zatrudniająca 3 osoby jest powiązana osobowo z firmą B zatrudniająca 20 osób. Firma B produkuje i sprzedaje wyroby hurtowo na terenie Polski i Europy południowej, a firma A sprzedaje wyroby wyprodukowane przez firmę B oraz inne towary na rynek detaliczny na terenie Polski i hurtowo na rynek Europy zachodniej. Czy firmy są powiązane?
 7. Jeżeli firma A złożyła wniosek do ZUS o umorzenie składek i wniosek do PUP o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników za kwiecień, to może zrezygnować ze składania wniosku do PFRON o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych?
 8. Czy wszedł już w życie przepis pozwalający na łączenie dofinansowań z PFRON z dofinansowaniem z FP?
 9. Które dofinansowania mają wpływ na wysokość zwiększenie pomocy de minimis z 200 tys, euro na 800 tys. euro?
 10. Czy są jakieś dodatkowe formy pomocowe dla zpch?
 11. Określając stan zatrudnienie przedsiębiorstwa wraz z jego podmiotami powiązanymi i partnerskimi w rozumieniu rozporządzenia pomocowego należy uwzględnić stan zatrudnienia podmiotów powiązanych i partnerskich na dzień 31 grudnia 2019 r. Jak obliczyć stan zatrudnienia na potrzeby umorzenia subwencji – tylko spółki wnioskującej czy też także powiązanych i partnerskich?
 12. Firma X zatrudnia 8 pracowników i występuje o subwencję. Istnieją firmy powiązane Y, C, G oraz partnerskie H i U. Dla ustalenia wielkości przedsiębiorstwa (mikro- czy MŚP) należy sumować osoby zatrudnione, czy należy sumować także ich obroty w celu ustalenia wielkości subwencji. Czy firmy Y,C,G,H i U partnerskie i powiązane też mogą wystąpić o subwencję (sumując wszystko) czy już nie mogą?
 13. Czy na potrzeby ustalanie dofinansowania z FP można porównać okresy 28-02-2019 – 29.04.2019 do 29-02-2020 – 29-04-2020?
 14. Ile wniosków można złożyć do PFR w sytuacji odrzucenia wniosku o subwencję?
 15. Co zrobić w razie popełnienia błędu w wypełnionym wniosku, np. w zakresie okresu porównawczego?
 16. Co zrobić w sytuacji niestandardowej, gdy dochodzi do odrzucenia wniosku a nie ma możliwości wykazania okoliczności na podstawie rejestrów, do których sięga PFR?

Jeżeli i Tym masz wątpliwości, możesz otrzymać odpowiedź podczas piątkowego spotkania.

 

Pozdrawiam
Anna Pałecka-Błaszczyk
radca prawny

***

Czy po audycie KAS organ może skorygować do zera zaświadczenie o pomocy de minimis?

Coraz częściej, po przeprowadzonych przez KAS audytach, dochodzi do kuriozalnych, a przede wszystkim – w mojej ocenie – niezgodnych z obowiązującymi przepisami, sytuacji [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Anna Pałecka-Błaszczyk

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.