Drogi Czytelniku,
To zdecydowanie najczęściej zadawane pytanie w ostatnich dniach:
Czy składki na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych stanowią koszty płacy?
Od stycznia 2019 r. pracodawcy obowiązani są opłacać składki na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w wysokości 0,15%, a na Fundusz Pracy w wysokości 2,30%.
Składkę na SFWON płatnik oblicza łącznie ze składką FP, a ZUS sam dokonuje poboru na SFWON. Ustawa o SFWON nie zmieniła w ustawie o rehabilitacji definicji kosztów płacy w związku z tym do kosztów płacy od stycznia 2019 r. mamy zaliczyć FP 2,30% czy 2,45%?
Zgodnie z art. 3 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2192), przychodami Funduszu są obowiązkowe składki na Fundusz, o których mowa w art. 4, w wysokości określonej ustawą budżetową.
W myśl art. 2 pkt 4a ustawy o rehabilitacji – koszty płacy oznaczają wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczone od tego wynagrodzenia i obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Wprawdzie składki na SFWON płatnik oblicza łącznie ze składkami na FP i wykazuje w deklaracji w kwocie łącznej, to jednak nie ma wątpliwości, że są to odrębne tytuły składkowe.
W konsekwencji, wobec ich nieujęcia w definicji kosztów płacy w ustawie o rehabilitacji – nie mogą być one uznane za koszty płacy i nie przysługuje do nich dofinansowanie do wynagrodzeń. A zatem do kosztów płacy zaliczymy 2,30% składki na FP.
pozdrawiam
Anna Pałecka-Błaszczyk
***
Poczytaj też:
- Wysokość dofinansowania do wynagrodzeń >>
- Co daje zaświadczenie uzupełniające przyczynę niepełnosprawności >>