ONLEX – Kancelaria Radcy Prawnego – Anna Pałecka – Błaszczyk

Wynagrodzenie niepełnosprawnych pracowników wypłacone w styczniu 2022 a zachowanie prawa do dofinansowania do wynagrodzeń – stanowisko BON

337 Wyświetleń

Drogi Czytelniku,

lato w pełni, Nowy Polski Ład wszedł już w życie, Krajowa Administracja Skarbowa nie próżnuje i wszystkie wydatki z ZFRON kwestionuje.

Zdarzają się nawet afrykańskie upały, a tu wraca zimowy problem, a raczej jego rozwiązanie. Przynajmniej dla niektórych.

Wynagrodzenie niepełnosprawnych pracowników wypłacone w styczniu 2022 a zachowania prawa do dofinansowania do wynagrodzeń

Wynagrodzenie niepełnosprawnych pracowników wypłacone w styczniu 2022 a zachowania prawa do dofinansowania do wynagrodzeń – stanowisko BON

12 lipca 2022 r. do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wpłynęła odpowiedź Biura Pełnomocnika Rządu ds. osób Niepełnosprawnych dotycząca kwestii dopłat do wynagrodzeń wypłaconych w styczniu 2022 r., z którą chciałabym moje drogie Czytelnicze Grono zapoznać:

Dodatkowe wyjaśnienia Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (dalej BON) w sprawie dopłat do wynagrodzeń wypłacanych za grudzień 2021 r. w styczniu 2022 r. z uwagi na rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych:

W świetle aktualnego stanowiska BON pracodawcy, którzy za 12/2021 r.:

  • wypłacili wynagrodzenie w pełnej wysokości ustalone na zasadach sprzed publikacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w terminie lub z uchybieniem terminu nieprzekraczającym 14 dni (czyli jak termin wypłaty określony był na 10.01 to do 24.01.2022 r.)
  • wypłacili wynagrodzenie przed złożeniem wniosku Wn-D w odpowiedniej formie (przelew lub przekaz pocztowy)

– nie tracą prawa do dofinansowania za 12/2021 w przypadkach, gdy dopłata wynagrodzenia za ten okres na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. nastąpiła już po złożeniu wniosku Wn-D za 12/2021.

Stanowisko BON – dopłata do wynagrodzenia ma nastąpić niezwłocznie!

Z wyjaśnień BON (Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych) wynika, że istotne jest to, aby dopłata wynagrodzenia za 12/2021 nastąpiła niezwłocznie tj. nie później niż 14 dnia od dnia zaistnienia terminu „niezwłocznego” np. od dnia zmodyfikowania używanego przez pracodawcę oprogramowania kadrowo-płacowego.

Oczywiście dopłata wynagrodzenia powinna nastąpić w formie przelewu lub przekazu bankowego.

W toku ewentualnych czynności sprawdzających w tej sprawie pracodawca będzie musiał udokumentować wspomnianą niezwłoczność w dopłacie wynagrodzenia po złożeniu wniosku Wn-D, wynikającej z ponownego przeliczania wynagrodzenia na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r.

Gdyby pojawiły się trudności praktyczne – Czytelniku, wiesz gdzie mnie znaleźć.

Pozdrawiam

Anna Pałecka-Błaszczyk
radca prawny

***

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 czerwca 2018 r. sygn. akt SK 19/17

Drogi Czytelniku,

Wydawać by się mogło, że ustawodawca i organy stosujące prawo dostarczają Pracodawcom wystarczająco dużo emocji.  Jednak rzeczywistość zawsze potrafi nas zaskoczyć.

Mówię tu o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 czerwca 2018 r., sygn. akt SK 19/17 opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 27 czerwca 2018 r. pod pozycją 1241 [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Anna Pałecka-Błaszczyk

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.