Drogi Czytelniku,
lato w pełni, Nowy Polski Ład wszedł już w życie, Krajowa Administracja Skarbowa nie próżnuje i wszystkie wydatki z ZFRON kwestionuje.
Zdarzają się nawet afrykańskie upały, a tu wraca zimowy problem, a raczej jego rozwiązanie. Przynajmniej dla niektórych.
Wynagrodzenie niepełnosprawnych pracowników wypłacone w styczniu 2022 a zachowania prawa do dofinansowania do wynagrodzeń – stanowisko BON
12 lipca 2022 r. do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wpłynęła odpowiedź Biura Pełnomocnika Rządu ds. osób Niepełnosprawnych dotycząca kwestii dopłat do wynagrodzeń wypłaconych w styczniu 2022 r., z którą chciałabym moje drogie Czytelnicze Grono zapoznać:
Dodatkowe wyjaśnienia Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (dalej BON) w sprawie dopłat do wynagrodzeń wypłacanych za grudzień 2021 r. w styczniu 2022 r. z uwagi na rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych:
W świetle aktualnego stanowiska BON pracodawcy, którzy za 12/2021 r.:
- wypłacili wynagrodzenie w pełnej wysokości ustalone na zasadach sprzed publikacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w terminie lub z uchybieniem terminu nieprzekraczającym 14 dni (czyli jak termin wypłaty określony był na 10.01 to do 24.01.2022 r.)
- wypłacili wynagrodzenie przed złożeniem wniosku Wn-D w odpowiedniej formie (przelew lub przekaz pocztowy)
– nie tracą prawa do dofinansowania za 12/2021 w przypadkach, gdy dopłata wynagrodzenia za ten okres na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. nastąpiła już po złożeniu wniosku Wn-D za 12/2021.
Stanowisko BON – dopłata do wynagrodzenia ma nastąpić niezwłocznie!
Z wyjaśnień BON (Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych) wynika, że istotne jest to, aby dopłata wynagrodzenia za 12/2021 nastąpiła niezwłocznie tj. nie później niż 14 dnia od dnia zaistnienia terminu „niezwłocznego” np. od dnia zmodyfikowania używanego przez pracodawcę oprogramowania kadrowo-płacowego.
Oczywiście dopłata wynagrodzenia powinna nastąpić w formie przelewu lub przekazu bankowego.
W toku ewentualnych czynności sprawdzających w tej sprawie pracodawca będzie musiał udokumentować wspomnianą niezwłoczność w dopłacie wynagrodzenia po złożeniu wniosku Wn-D, wynikającej z ponownego przeliczania wynagrodzenia na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r.
Gdyby pojawiły się trudności praktyczne – Czytelniku, wiesz gdzie mnie znaleźć.
Pozdrawiam
Anna Pałecka-Błaszczyk
radca prawny
***
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 czerwca 2018 r. sygn. akt SK 19/17
Drogi Czytelniku,
Wydawać by się mogło, że ustawodawca i organy stosujące prawo dostarczają Pracodawcom wystarczająco dużo emocji. Jednak rzeczywistość zawsze potrafi nas zaskoczyć.
Mówię tu o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 czerwca 2018 r., sygn. akt SK 19/17 opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 27 czerwca 2018 r. pod pozycją 1241 [Czytaj dalej…]