Drogi Czytelniku,
dzisiaj o kwestii możliwości zmniejszenia należności wobec PFRON z tytułu dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych podczas postępowania egzekucyjnego.
Egzekucja dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – czy można wygrać sprawę?
Tak, można zmniejszyć obciążenie wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Niedawno przyszła do mnie Klientka, od której PFRON żądał zwrotu dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, za okresy począwszy od 2010 r. Stan faktyczny był dość skomplikowany, było wydanych kilka decyzji nakazujących zwrot SOD, była stwierdzona nieważność jednej z tych decyzji i były wystawione dwa tytuły wykonawcze, na podstawie których cały czas była prowadzona egzekucja administracyjna, kilka wniosków o rozłożenie na raty zobowiązania i umorzenie należności.
I co się okazało?
PFRON uwzględnił zarzuty na postępowanie egzekucyjne w postanowieniu w sprawie stanowiska wierzyciela.
Jeden z tych tytułów egzekucyjnych był wystawiony w całości po upływie okresu przedawnienia należności, a drugi w pewnym zakresie, bo w międzyczasie doszło do dwukrotnego przerwania biegu przedawnienia, co skutkuje tym, że biegnie on na nowo od dnia następnego po dniu zastosowania środka egzekucyjnego, o którym pracodawca został powiadomiony.
Jakie zatem z tego możemy wyciągnąć wnioski?
Nawet ostatecznie rozstrzygnięte sprawy, które dotyczą należności wobec PFRON sprzed kilkunastu lat – można zakończyć pozytywnie, zmniejszając swoje zobowiązanie wobec Funduszu.
Oczywiście wszystko zależy od stanu faktycznego sprawy, z którym mogę się zapoznać.
pozdrawiam
Anna Pałecka-Błaszczyk
#znamsienaPFRONach