ONLEX – Kancelaria Radcy Prawnego – Anna Pałecka – Błaszczyk

Przedłużenie ważności orzeczeń o stopniu niepełnosprawności po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego

362 Wyświetleń

Drogi Czytelniku,

Żałuj jeśli nie byłeś z nami na szkoleniu w Ciechocinku, bo było mnóstwo przydatnej wiedzy, trochę odpoczynku i przepiękna pogoda.

Szykuj się na jesień, bo zamierzamy znów się spotkać i poszkolić.

Podczas szkolenia skończył się stan epidemii a ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego.

Jednym z pytań, które pojawiały się podczas szkolenia było pytanie o:

Przedłużenie ważności orzeczeń o stopniu niepełnosprawności po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego

Przedłużenie ważności orzeczeń o stopniu niepełnosprawności po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, który zastąpił stan epidemii

16 maja 2022 r. weszły w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2022 r, poz. 1028) oraz rozporządzenie w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2022 r., poz. 1027).

Stosownie do art. 15h ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2095 z późn. zm. z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Lub jest funktorem alternatywy nierozłącznej, a alternatywa nierozłączna jest prawdziwa jeżeli co najmniej jeden z jej składników jest prawdziwy, co prowadzi w konsekwencji do wniosku, że 60 dniowy termin zachowania ważności orzeczenia zacznie biec dopiero od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

A mówiąc po ludzku, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, które utraciły ważność od dnia 8 marca 2020 r. są ważne nadal aż do dnia wydania nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (prawomocnego) albo do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Tę interpretację potwierdził także Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Pozdrawiam

Anna Pałecka-Błaszczyk
radca prawny

***

Czy dofinansowanie do wynagrodzeń przysługuje w przypadku kwarantanny lub izolacji pracownika?

Po trudnych doświadczeniach osobistych, kwarantannie i izolacji, mam wreszcie możliwość i chęć powrotu do działania.

Dlatego wracam z odpowiedzią na pytanie:

Czy dofinansowanie do wynagrodzeń przysługuje w przypadku kwarantanny lub izolacji pracownika?

Kwarantanna i izolacja stanowią odrębne instrumenty ustawowe związane z zapobieganiem i zwalczeniem chorób zakaźnych oraz zakażeń, w tym COVID-19 [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Anna Pałecka-Błaszczyk

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.