ONLEX – Kancelaria Radcy Prawnego – Anna Pałecka – Błaszczyk

Korzystne rozwiązania dotyczące orzeczeń o stopniu niepełnosprawności wydanych bez wskazania przyczyny niepełnosprawności 02-P

575 Wyświetleń

Drogi Czytelniku,

13 września 2018 r., w II czytaniu, Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, przyjęła bardzo ważną poprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zaświadczenie powiatowego zespołu będzie potwierdzało istnienie szczególnego schorzenia 02-P

Poprawka dotyczy orzeczeń o stopniu niepełnosprawności wydanych od 27 czerwca do dnia poprzedzającego wejście w życie nowelizacji (czyli na dzień dzisiejszy do 30 września 2018 r.) bez wskazania przyczyny niepełnosprawności – 02-P druk sejmowy 2823-A, z którą można zapoznać się poniżej.

poprawka – orzeczenia bez symbolu niepełnosprawności 02-P druk 2823A

Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, po uprawomocnieniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – na wniosek osoby niepełnosprawnej, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku – będzie wydawał zaświadczenie potwierdzające, że podstawę zaliczenia do stopnia niepełnosprawności, stanowiła choroba psychiczna.

Wzór takiego zaświadczenia określi Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Biuletynie Informacji Publicznej. A rejestry zaświadczeń będą prowadziły zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

Pracodawca wystawiający ulgi we wpłatach na PFRON (art. 22 ust. 1) lub korzystający z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (art. 26a ust. 1), któremu przedstawiono zaświadczenie potwierdzające przyczynę niepełnosprawności oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności  – ma korygować stany zatrudnienia za okresy od dnia przedstawienia mu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.   

Tym samym, ustawodawca rozwiązał problem wielu pracodawców, do których wpływały orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – bez wskazania przyczyny niepełnosprawności 02-P. Co było skutkiem czerwcowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Pozdrawiam,

Anna Pałecka-Błaszczyk

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Anna Pałecka-Błaszczyk

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.