ONLEX – Kancelaria Radcy Prawnego – Anna Pałecka – Błaszczyk

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego a zatrudnianie osób niepełnosprawnych

800 Wyświetleń

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego a zatrudnianie osób niepełnosprawnych

 

Drogi Czytelniku,

 

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego a zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zawierają szereg rozwiązań, które będą wygaszane w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego. I żeby nie było tak przyjemnie – to w całkiem różnych terminach.

 

Przedłużenie ważności orzeczeń o stopniu niepełnosprawności

 

Ostatni pisałam o przedłużeniu ważności i stopniowym wygaszaniu ważności orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, o czym możesz przeczytać tutaj.

 

 

Przeznaczenie środków ZFRON na inne potrzeby związane z epidemią COVID

 

Nie dłużej niż do upływu 6 miesięcy od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego

 

 

A zatem jeszcze przez pół roku, będzie można (po uzyskaniu uprzedniej zgody Prezesa Zarządu PFRON – wydanej w formie decyzji) wydatkować środki ZFRON (i ZFA) na:

1) utrzymanie zagrożonych likwidacją miejsc pracy osób niepełnosprawnych;

 

2) wynagrodzenia lub pomoc bytową dla osób niepełnosprawnych będących pracownikami, wykonawcami pracy nakładczej, innymi osobami niż wymienione, świadczącymi pracę na rzecz dysponenta zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub zakładowego funduszu aktywności, niepracującymi osobami niepełnosprawnymi będącymi byłymi pracownikami dysponenta zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub zakładowego funduszu aktywności;

 

3) inne wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w tym do zapewnienia ciągłości działalności dysponenta zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub zakładowego funduszu aktywności.

 

Trzeba pamiętać, aby wystąpić o zgodę w terminie do ostatniego dnia 5. miesiąca od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

 

Wyłączenie opłaty prolongacyjnej, opłaty z tytułu rozłożenia na raty zwrotu dofinansowania i kar grzywny

Nie dłużej niż do upływu 6 miesięcy od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego

Jeszcze przez pół roku nie nalicza się opłaty prolongacyjnej, klkunastoprocentowej opłaty za rozłożenie na raty zobowiązania wobec PFRON z tytułu zwrotu dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz kar grzywny za niezłożenie lub nieterminowe złożenie deklaracji DEK i informacji INF do PFRON.

 

Zmniejszony wskaźnik dla pracodawców po utracie statusu zpch dla zachowania ZFRON

 

Tylko niespełna 2 miesiące

 

Nie dłużej niż za okres do upływu drugiego miesiąca od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 33 ust. 7b, wynosi co najmniej 18%.

Później wracamy do 25%.

Jeżeli nie zdołamy osiągnąć wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, trzeba będzie się liczyć z możliwością powstania obowiązku wpłaty na PFRON z tytułu tzw. części niezamortyzowanej.

Pozdrawiam

Anna Pałecka-Błaszczyk

radca prawny

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Anna Pałecka-Błaszczyk

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.