ONLEX – Kancelaria Radcy Prawnego – Anna Pałecka – Błaszczyk

Wygaśnięcie ważności orzeczeń o stopniu niepełnosprawności z dniem 31 marca 2025 r. – praktyczne skutki

131 Wyświetleń

wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia

 

Drogi Czytelniku,

 

31 marca 2025 r. wygasła ważność orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności (których ważność wcześniej została wydłużona ustawowo do dnia 30 września 2024 r.), co do których złożono wnioski o wydanie kolejnego orzeczenia najpóźniej do dnia 30 września 2024 r., a nie zostało w tym czasie wydane nowe ostateczne orzeczenie.

 

Co to znaczy złożenie wniosku omawiam we wpisie, który możesz przeczytać tutaj.

 

Jakie ma to skutki praktyczne?

 

Wygaśnięcie ważności orzeczeń o stopniu niepełnosprawności z dniem 31 marca 2025 r.- praktyczne skutki

 

Po pierwsze omówmy podstawę prawną. Stanowi ją art. 6bb ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zgodnie z którym jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.

Na potwierdzenie złożenia wniosku oraz określenie terminu ważności dotychczasowego orzeczenia, przewodniczący powiatowego zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie.

Co jednak w sytuacji, w której nowe ostateczne orzeczenie nie zostało wydane do dnia 31 marca 2025r.?

W takim przypadku, od dnia 1 kwietnia 2025 r. brak jest dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność w rozumieniu ustawy o rehabilitacji, a zatem w przypadku pracownika, będziemy go traktować jak osobę pełnosprawną do dnia, w którym przyniesie kolejne orzeczenie.

Wtedy, będzie możliwe także – stosownie do art. 2a ust. 2 ustawy o rehabilitacji, dokonanie odpowiednich korekt, zgodnie z zasadą, że w przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, jeżeli z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Omówić musimy także, co oznacza ostateczne orzeczenie:

1) orzeczenie powiatowego/miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności., co do którego upłynął 14-dniowy termin do złożenia odwołania, lub co do którego zrzeczono się prawa do wniesienia odwołania, bądź wniesiono od niego odwołanie ale zostało ono wycofane,

2) orzeczenie wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Złożenie odwołania od orzeczenia wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, nie zmienia sytuacji strony w tym zakresie. Dopiero prawomocny wyrok sądu zmieniający orzeczenie wojewódzkiego (i poprzedzające je orzeczenie powiatowego/miejskiego zespołu) będzie stanowił podstawę do wprowadzenia ewentualnych zmian.

 

pozdrawiam

 

Anna Pałecka-Błaszczyk

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Anna Pałecka-Błaszczyk

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

ONLEX - Kancelaria Radcy Prawnego - Anna Pałecka - Błaszczyk
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.